Info

windroseNazywam się Grzegorz Rayzer. Patrzę, słucham. Piszę.

Niegdyś, tak jak każdy Polak parający się pisarstwem około-podróżniczym, chciałem mieć Passata w gazie i być jak Ricardo Kapuściński: przekładać naszą rodzimą martyrologię na światowe wydarzenia, opisywać wzniośle krwawe rewolucje, plemienne ludobójstwa i promocje w Lidlu.

Życie jednak szybko zweryfikowało moje plany, gdy musząc uciekać z jednego z afrykańskich krajów trafiłem do Mauretanii, a tam, nadal szukając inspiracji i taszcząc kilogramy prozy Mistrza, dostałem biegunki na pustyni i musiałem podcierać dupę „Szachinszachem” (na szczęście było to kolekcjonerskie wydanie Gazety Wyborczej). Wtedy zrozumiałem ironię losu, że nigdy nie będzie mi dane dołączyć do kanonu Jagielskich, Kralli i Szczygłów, ale za to mogę dołożyć cegiełkę opisując swoje własne przygody oraz losy napotkanych osób z fabularyzowanymi wydarzeniami historycznymi w tle.

Zapraszam zatem na historie z dusznych afrykańskich barów, piaszczystych plaż południowego Pacyfiku, Białegostoku, gwarnych bliskowschodnich bazarów i azjatyckich dżungli, zasłyszane i spisane na poplamionych skrawkach papieru w oparach taniego rumu podczas kilkuletniej tułaczki po najdziwniejszych zakątkach tego globu. Krótkie formy literackie i galerie zdjęć z ponad 100 odwiedzonych państw i terytoriów spornych.

Moją jedyną intencją jest, aby nie był to kolejny miałki blog ze zdjęciami mordy autora i gównoporadami typu „jak spakować plecak”.

W niedalekiej przyszłości również recenzje klasycznej literatury awanturniczo-podróżniczej, także godne polecenia pozycje nie zawsze wydane w Polsce.

Życie prywatne dzielę pomiędzy ukochane Podlasie i Mazowsze a australijski outback.
Australia, Fidżi, Kiribati, Nowa Zelandia, Polinezja Francuska, Samoa, Tonga, Tuvalu, Wyspy Cooka, Wyspy Salomona.
Benin, Burkina Faso, Ghana, Mali, Maroko, Mauretania, Sahara Zachodnia, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej.
Abchazja, Armenia, Azerbejdżan, Brunei Darussalam, Chiny, Filipiny, Gruzja, Górski Karabach, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Japonia, Jordania, Kambodża, Katar, Korea Południowa, Laos, Liban, Malezja (+Borneo: Sarawak i Sabah), Mongolia, Mjanma, Nepal, Oman, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Syria, Tajlandia, Turcja, Wietnam, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Anglia, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kosowo, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Polska, Rosja, San Marino, Szkocja,  Serbia,  Słowacja, Słowenia, Ukraina, Walia, Watykan, Węgry, Włochy.

Flightdiary